Pracovní technika
foto

Agregát na lehkou pěnu

Agregát na lehkou pěnu dle vzoru báňské záchrané stanice.

vložil starosta sboru

Technická specifikace

vlastní výroba:

Úprava techniky

2009 - renovace

Popis

Stručný popis zařízení: 

Tělo stroje - roura použita z důlního větráku, stejně jako vrtule průměru 800 mm. Je možno použít z čehokoliv podobného, nebo nechat vyrobit na zakázku, použit materiál tloušťky min. 3 mm, z důvodu nosnosti hydromotoru a celého stroje. Počítat s dostatečnou rezervou pro uchycení hydromotoru. Na bocích opatřeno madly pro snadný transport, vespod lyžiny shodné s roztečí PS 12. Opatřit ochranným pletivem proti vniknutí cizích částí do roztočené vrtule. 

Vrtuli použít z jakéhokoliv průmyslového větráku, nebo vyrobit svépomocí, z dostatečně silného materiálu.

Hydromotor - použito čerpadlo z PS4 nebo jakýkoliv podobný. Je nutno ovšem počítat s axiálními silami vrtule působící převážně na ložiska hydromotoru, které rozhodně nelze použít původní, ale nahradit novými silnějšími. Přívod přes uzávěr a B půlspojky, manometr. Kvůli případné úspoře vody odvod opatřen rovněž půlspojkou B, pro vracení vody zpět do zdroje. 

Přiměšovač a tryska použity z vysloužilé armatury ještě z NDR, připojeny napevno. 

Nejdůležitější část zařízení je textilní síto, na které se stříká voda s pěnidlem a tlak vzduchu od vrtule dělá pěnu. Zkoušeli jsme různé druhy a velikosti, ale nejvíc se nakonec fungovalo původní síto z anglických výrobníků pěny. 

Pokud by měl někdo větší zájem o konstrukci, je možné domluvit se s velitelem na prohlídce stávajícího zařízení. Je uloženo na Klepačově - okres Blansko - kraj Jihomoravský :-)